Blog

Bir Fikrin Doğuşu

Başlangıç #1 Bir fikrin doğuşuna bir de bulutların random şekillerine çok şaşırırım. Öyle bir anda ortaya çıkıverir ki tüm dikkati alır, bakakalırsın.[[ Geçen gece başladık abimle muhabbete “kişisel gelişim” tadında, […]

yzr: Hakkı Cengiz
A+ A A- okuma

Başlangıç #1

Bir fikrin doğuşuna bir de bulutların random şekillerine çok şaşırırım. Öyle bir anda ortaya çıkıverir ki tüm dikkati alır, bakakalırsın.
[[ Geçen gece başladık abimle muhabbete "kişisel gelişim" tadında, muhabbet nasıl tatlı geldiyse,
zaten hayatıma bi çeki düzen verme fikri de var kafamda,
o muhabbetin de verdiği gazla gece saat 1'de tüm bulaşıkları yıkamaya başladım . (Aslında bu arayı daha kısa anlatıp mevzuyu daha uzun anlatacaktım. Mevzuyu daha da uzun anlatacam artık.) Sadece bulaşık yıkıyordum.. kafamda 3-4 tane proje canlandı hepsi de birbirinden güzel hangisini hayata geçirsek ki "bilemedim" ]]

İlhamı arttırıcı, kişisel bi gelişim tadında edilen her muhabbet, yaratıcı fikirlerin de doğduğu en güzel zamanla hep denk düşer. Unutmamak adına sürekli yazılır, sürekli çizilir. Fikrin doğuşunun büyüsüne kapılırız ve o fikri süslü abartmalarla ortam malı haline getirmeye bayılırız. Öyle fikirler duydum ki dilden dile sekip atomlar parçalandı, elektronlar çarpıştı.. Konuşuldu da konuşuldu da ilk başta ki ana fikir neydi unutuldu... Ve bir fikir daha toprağı yarıp gün yüzüne çıkamadı.
O yüzden yaratıcı bir fikrin varsa, buna inanıyorsan gerçekten değerine değer katabileceğine inandığın insanlarla konuşmalısın.
Bir de fikri olup sorularla boğuşanlar var. Fikrini söylüyor ama fikri yapmamak için bahane üretiyor. Üzerine ben daha bu fikri nasıl yapamam diye kafa patlatıyorlar. Yani bahane üretmek için bahane üretiyorlar. Oysa ki çok basit bir örnek vereyim. Biz sürekli çay içmek, kahve içmek için otururuz. Belki milyon defa oturmuşuzdur. Bu sonu atom parçalamalı doyumsuz çay kahve muhabbetlerine. En dibe inelim ilk kez kafeye çay içmeye giderken ne yaptık? Biri dedi ki hadi kafeye gidelim, tuttuk onu takip ettik demi -Ettik. Şimdi milyon defa gitmişiz. Bizden mükemmel kim sohbet edebilir çayın yanında. İşin özü "Dostluk pekey (peki) demekle kaimdir" sözündeki gibi bir fikrin doğması için adım atmak gerekir.
Fikir ortaya atıldığında bir soru da otomatikmen sorulmuş olur ki o da "Yapacak mıyız yapmayacak mıyız?" Cevabı iki kelimedir. "Evet" ya da "Hayır".
Eğer aklınıza "Fikir iyi de yapabilir miyiz, altından kalkabilir miyiz ki" diye ikinci bir soru geliyorsa sen bu fikri yapamazsın. Yaparsan da yarım yamalak olur. (O yetkinliği kendinde göremiyor ama fikri de gerçekleştirmeyi çok istiyorsan yapabileceğin tek şey düzenli aralıklarla yetkinliğini kazanmak için çalışmalı, araştırmalısın.)
Tabiki bir fikir ortaya atıldı, kör bir şekilde "Evet" dedik. "Ee kesin başarır mıyız?" haydaa al işte bir ikinci soru daha sordun. Gene çaktın! Bu soruyu sorman da bi sıkıntı. Demek ki alelacele karar verdin ve aslında bu işi yapmayı istemiyorsun. Sen önce işini en iyi şekilde yap, isteyerek, severek yap sonrası olacağına varır zaten.
Bir fikir ortaya atıldığında fikri yapmak isteyip istemediğine ve yetkinliğe bakarak az çok fikrin ortaya çıkabileceği maksimum süreyi ve maksimum zirveyi herkes kolaylıkla tahmin edilebileceği düşünülür. Eğer sende hala böyle düşünüyorsan. Sana diyeceğim şey bilader gene çaktın. Bu düşünülen varsayım koyu bir muhabbetin ortasına meze olarak ortaya atılmış düşünceler için doğrudur. Sohbet bitince fikrin de unutulacağı malumdur. Ya da fikir gerçeklenmesi durumu yeteri kadar arzulanmadığında yine bu varsayım doğrudur.
Ama tabiki ben bu tür fikirlerle ilgilenmiyorum. Benim şuan asıl üzerinde konuşmak istediğim, bahsetmek istediğim, asıl ilgilendiğim konu işte o gerçekleşmesi için arzulanan fikirler, bu konuda yetkinlik kazanma çabalarıyla süslenen fikirler.....
Okuduğunuz gibi asıl gelmek istediğim yere varmam ne kadar uzun sürdü. Fikrimiz hangi filtrelerden geçti, hangi dikenlere sürttü, kibrit çakıyoruz mi tohum mu ekiyoruz?
Evet, o fikirler. Mucidi mucit yapan, soyut fikrini tüm filtrelere, dikenlere rağmen koruyup somutlaştıran fikirler. Dünyayı mı değiştirmek istiyorsun, hadi başlayalım (:

Şarkılar:
beta - iç kulak
pinhani - haftasonu
*
Ektiğimiz fikirlerin o toprağı yarmasın,
filizlenmesin diye o kadar çok uğraşıyoruz.

0 Yorumları: - Yorum Formunu: -

Henüz yorum eklenmemiş.

Bi yoruma ne dersin ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir