Nesil Kutu Harf
SEO Tricks

Renklerin Psikolojisi ve E-Ticarete Etkisi

İnsanların görsel yaratıklar olduğu bir sır değil. Beyne iletilen bilgilerin %90’ı görseldir ve görsel bilgiler diğer türlerden 60.000 kat daha hızlı işlenir. Renk psikolojisinin davranışlarımız üstünde gerçek bir etkisi vardır ve buna…

Me
Hakkı Cengiz ☙ 1 dk okuma süresi
☙ 24 Ağu 2021 ☙ 44

İnsanların görsel yaratıklar olduğu bir sır değil. Beyne iletilen bilgilerin %90'ı görseldir ve görsel bilgiler diğer türlerden 60.000 kat daha hızlı işlenir.

Renk psikolojisinin davranışlarımız üstünde gerçek bir etkisi vardır ve buna satın alma davranışı da dahildir. Sitenizde çalışırken renkleriniz marka kimliğinizi, logonuzu ve motivasyonlarınızı yansıtmalıdır. E-ticaretiniz için seçeceğiniz renkler, sitenizdeki ziyaretçiler ve alıcılar üstünde direk olarak duygusal bir etkiye sahip olacaktır. KissMetrics'ten renk psikolojisi hakkında muhteşem bir bilgi grafiği bulduk.

Bu yazıda ne bulacaksınız?

  • Renk Psikolojisi Alıcıların Duygularını Nasıl Etkiler?
  • Renkli Pazarlama ile Çevrimiçi Alışveriş Yapanları Çekin


RENK PSİKOLOJİSİ ALICILARIN DUYGULARINI NASIL ETKİLER


Tüketiciler, alışveriş yaparken görsel görünümü ve rengi diğer bütün faktörlerin önüne koyuyor ve alışveriş yapanların %85'i, belli bir projeyi satın almalarının belli başlı sebebinin rengi olduğunu söylüyor. Bir düşünün, en son ne zaman bir araba satın alan ve hangi renk olduğunu umursamayan birini duydunuz?

Renk Psikolojisi ve E-Ticaret'te Nasıl Kullanılır?

Color Psychology and How to use it in E-Commerce
Renkler ve Marka İlişkileri İnfografiği

Renk, markaları tanımamızın birincil yöntemidir. Markanızda renk kullanmak, tüketicilerin %80'inde marka bilinirliğini artırır. Renk de kültüre özgüdür ve bir rengin iki kültür arasında oldukça farklı anlamları olabilir.

Kuzey ABD online alışveriş müşterilerinde aşağıda belirtilen renkler belirli duygular uyandırıyor:

SARI:


İyimser ve genç: Bu renk genelde vitrin müşterilerinin dikkatini çekmek için kullanılır. Sarı berraklığı ve sıcaklığı çağrıştırır. Örneğin, IKEA ve McDonalds, alıcının markasını gördüğünde ve düşündüğünde mutlu hissetmesini sağlamak amacıyla sarıyı kullanır.

TURUNCU:


Agresif: Turuncu, abone olma, satın alma ya da satma gibi harekete geçirici mesajlar için mükemmeldir. Öte yandan, bu renk alıcının kendisinden emin hissetmesini sağlar.

Renk Psikolojisi ve E-Ticaret'te Nasıl Kullanılır?

Color Psychology and How to use it in E-Commerce
Markalar ve Kullandıkları Renge Göre Uyandırdıkları Hisler


KIRMIZI:


Heyecan: kırmızı, aciliyetle ilişkilendirilen temel bir renktir, bu sebeple en çok gümrükleme satışlarında kullanılır. Bu renk, spontane satın alımlar için kullanışlıdır ve Coca Cola ve Target gibi markalarla kullanıldığında cesurdur.

PEMBE:


Romantik ve feminen: Bu, kadınsı çekiciliği için kadınlara ve kız çocuklarına pazarlamak için en sık kullanılacak olan renktir. Bu renk, yumuşaklık ve dinginlik hissi oluşturmak için kullanılır.

MOR:


Yaratıcı ve bilge: Mor, alışverişte yatıştırıcı bir renk olarak kullanılır. Bu renk genelde alıcıya bir ürünün lüks ya da sanatsal olduğunu hissettirmek için özellikle etkili olan yaratıcılığın ve hayal gücünün işaretidir.

Renk Psikolojisi ve E-Ticaret-min'de Nasıl Kullanılır?

Color Psychology and How to use it in E-Commerce-min

MAVİ:


Güvenilir ve kuvvetli: Mavi, alıcılarda güven ve emniyet duygularını uyandırmak için kullanılacak olan sakin bir renktir. Bu sebeple pek çok banka ve işletme için tercih edilen renk budur.

YEŞİL:


Huzurlu ve sağlıklı: Bu renk, rahatlamak ve para, doğa ve sağlık ile ilişkilendirilmek istediğinizde kullanmak için en iyisidir. Yeşil, esasında gözlerin işlemesi en kolay olanıdır ve bir alıcıyı sakinleştirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

GRİ:


Denge ve yenilik: Gri, teknolojiyi düşündüğümüzde ve haklı olarak görmüş olduğumuz renktir. Bu renk mülayim olmaktan diğer bir şey değildir ve tarafsızlığı, yeniliği ve bilgiyi sembolize etmek için etkili bir biçimde kullanmak mümkündür.

SİYAH:


Güç ve ciddiyet: Siyah, lükse yönelik pazarlama yapmak isteyen E-ticaret profesyonelleri için muhteşem bir renk olabilir. Bu, çok çeşitli duygusal tepkiler için kullanılabilecek kuvvetli bir renktir.

RENKLİ PAZARLAMA İLE İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNİ ÇEKİN


Renk yalnızca müşterilerde belirli duygular uyandırmakla kalmaz, hemde belirli müşteri türlerini de çekebilir. Dürtüsel alışveriş yapanları çekmek için koyu kırmızı-turuncu bir renk kullanılmalıdır. Bu tarz alıcılar için siyah ve lacivert de kullanmak mümkündür. Bunu en tipik olarak fast food, outlet avm'ler ve gümrükleme satışlarında görüyoruz.

Alışveriş yapanları bir bütçeyle hedeflemek için, kendilerini güvende hissetmeye ihtiyaç duyan müşterileri çekmek için lacivert ve rahatlamak için deniz mavisi kullanın. Bu genelde bankalarda ve daha büyük mağazalarda görülür. Geleneksel alıcılar için pembe ve gök mavisi kullanmak en iyisidir, bu nedenle bu renkler çoğu zaman giyim mağazalarında kullanılır.

Color Psychology and How to use it in E-Commerce
Renklere Göre Yapılan Alışveriş Türleri

Bu taktikleri kullanmak muhteşem bir fikir olsa da, asla yalnızca bir renk oyunu değildir. Alışveriş yapanları etkileyen birkaç faktör daha var. Renk, tasarımla ve kuvvetli harekete geçirici mesajlarla beraber kullanıldığında, gerçekten çok etkili oluyor.

İyi bir online alışveriş tasarımı, pek çok müşteri için önemli bir faktördür. Alışveriş yapanların %42'si bir mağaza hakkındaki görüşlerini sadece tasarıma dayandırıyor ve %52'si genel estetik sebebiyle bir siteye geri dönmüyor.

Color Psychology and How to use it in E-Commerce
Renklerin Etkileri Yüzdelik Gösterim

E-ticaret (ve özellikle m-ticaret) için zaman da önemli bir unsurdur. Yüksek bir bırakma oranının, uzun bir yükleme süresi ile direk olarak bağlantılı olduğu bir sır değil. Fakat indirim yaptığınızda ya da satın alma onayı aşamasındayken kırmızı gibi aciliyet çağrıştıran renkleri kullanarak zamanı lehinize kullanabilirsiniz.

Color Psychology and How to use it in E-Commerce
Renklerin Etkileri Yüzdelik Gösterim #2

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın (:

Paylaş:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
  • Panel 1
  • Panel 2
  • Panel 3
  • Panel 4
Welcome!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x